CE Belgesi

Ce Belgesi Nedir?
Ce İşareti (Ce Belgesi), Avrupa Birliği’nin, 1985 yılında benimsediği Yeni Yaklaşım Politikası kapsamında hazırlanan Yeni Yaklaşım Direktifleri içerisinde yer alan ürünlerle ilgili ürünlerin Avrupa Birliği’nin ilgili ürün direktiflerine uygun olduğunu ve gerekli bütün uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini gösteren bir Birlik işaretidir.Ve bu işareti kapsayan belgeyede Ce Belgesi (Ce Belgelendirme) denir.
CE Belgesi Nasıl Alınır?
CE Belgesi almak isteyen bir kuruluşun,öncelikle bu ürüne ilişkin bir teknik dosya hazırlaması gerekir.Teknik dosya,CE çalışmalarının temelini oluşturmaktadır.
üretici bu dosyayı üretimi boyunca ve üründe fonksiyonel bir değişiklik olmadığı sürece saklar.Bu dosya,firma dışından CE ile ilgili yapılacak her tür başvuru için referans oluşturacaktır.
Notified Body kurum tarafından belgelendirilecek olan bir firma ise bu dosyanın bir kopyasını kendinde bulundurur ve orijinalini söz konusu yetkili kuruma verir.
Ayrıca ürünün elektriksel donanıma sahip olması durumunda yapılması gereken bazı elektriksel güvenlik testleri vardır.
Bunların yapılması için gerekli kuruluşlar vardır. Bu testlere ilişkin bilgileri firmamızla temas kurarak edinebilirsiniz.
Bu bilgilerin eksiksiz olarak hazırlanmış olması teknik dosyanın hazırlanmasını kolaylaştıracak ve belgelendirme süresini kısaltacaktır 99.